עמותת הדרך

קורס 12 צעדים מחזור עשירי - ייפתח ב 8.4.18 יתקיים בחיפה, מכל...
מנהלת האתר - עודכן ב:20/02/2018
קורס 12 הצעדים- המחזור התשיעי ייפתח עלינו לטובה ב - 12.11.17...
מנהלת האתר - עודכן ב:10/12/2017
לימודי תעודה "יועצים לתכנית 12 הצעדים" – 12-step counselor מ...
מנהלת האתר - עודכן ב:10/12/2017
מנהלת האתר - עודכן ב:07/05/2017
כנס בוגרים - מעגלי השינוי 13.9.16 יום שלישי בין השעות 10:00-...
מנהלת האתר - עודכן ב:29/08/2016
ביקור ח"כ תמר זנדברג ומירב בן ארי - וועדת הכנסת לעינייני סמי...
מנהלת האתר - עודכן ב:04/07/2016
פורום צעדים " נפגשים במעגל" עבר בהתרגשות, למידה וציפייה למפג...
מנהלת האתר - עודכן ב:02/06/2015
חדש באישפוזית הדרך- תוכנית ייחודית לגמילה לנשים. נפתחה התוכנ...
מנהלת האתר - עודכן ב:26/06/2014
מנהלת האתר - עודכן ב:25/05/2014
כנס בוגרים גדול יתקיים ביום שני 23/06/14 בקהילת הדרך כולל חל...
מנהלת האתר - עודכן ב:25/05/2014

"קניתי-נרגעתי" - התמכרות לקניות ובזבוזים

(03/08/2014 15:14)

"קניתי – נרגעתי"

בזבזנות, חובות וקניות כהתמכרות

ד"ר אמנון מיכאל

 

אוכלוסיית הסובלים מתלות (חוסר שליטה) על קניות, בזבוזים וחובות, הם גברים ונשים הנמנים עם הקבוצות הבאות: הקונים הכפייתיים (Compulsive Shoppers), בזבזניים כפייתיים (Compulsive Spenders), בעלי-חוב כפייתיים (Compulsive Debtors) וחסרי-כל (Compulsive Paupers). הקומפולסיביות מוגדרת כאי יכולת לשלוט בהתנהגות, וכשההתנהגות נפסקת – מתפתחת מצוקה. כמו האלכוהול לאלכוהוליסט, האוכל לאכלן הכפייתי וההימורים למהמר הכפייתי, כך החוב/הבזבזנות היא אשליה שקרית שמזינה את הפנטזיה ומעצימה את האובססיה. 

 

מה בין בזבוז רגיל לבזבזנות כפייתית?

בזבוז הוא צורך לרפא חוסר שמחה, פחד, כעס ודימוי עצמי נמוך. מבחינה זו הפרעה זו דומה לתלות באלכוהול (בקצה הרצף שלה). הרבה אלכוהוליסטים ואכלנים כפייתיים פונים לבזבוז כתחליף להרגעת הכאב הפנימי לאחר שוויתרו על האלכוהול או על הסוכר. פזרנות כפייתית היא פעולה הנובעת מצורך להוציא כסף כדי להימנע מרגשות לא נוחים. כאשר אנו מבזבזים למרות החלטה או רצון להימנע מכך וכשההוצאה היא בניגוד לאינטרסים שלנו, זו הוצאה כספית כפייתית. הבזבזן הכפייתי חש בדחף שלא ניתן לעמוד בו. כמו לקנות באופן בלתי סביר מוצרים מערוץ הקניות, קנייה של אותו מוצר מספר פעמים, כאשר השיח המרכזי הוא סביב הקניות ו"המציאות" וקניית מוצרים ללא הצדקה - לדוגמה, הבזבזן הכפייתי לא מוריד לעתים את התגים מהבגד שקנה ופעמים רבות בכלל לא לובש את הבגד, יש שהוא אף לא מוציא אותו מהשקית. אחרים לא הפנימו שהפלסטיק הזה (כרטיס האשראי) הוא כסף, ומאמינים כמו סקרלט אוהרה מ'חלף עם הרוח' ש"מחר יהיה יום טוב יותר". בפנטזיה שלהם מחר נדאג למינוס שלנו. הבעיה משותפת לכולם, ונמצא את התופעה בכל הגילאים ובכל המעמדות, גם אצל נשים וגם אצל גברים, רק שה"צעצועים" אולי ישתנו, נעליים אצל נשים לעומת כלי עבודה או מכוניות וגאג'טים אצל גברים.

 

הקנייה היא דחף קומפנסטורי (מפצה). נמצא, שמאחורי המכור לקניות ולבזבוזים יש אישיות בלתי בשלה ולא בוגרת, המתקשה להתמודד עם תסכולים ומקבלת סיפוק דרך קניות ובזבוזים, אישיות הזקוקה לפינוק יתר או בעלת חוסר רצון "לגדול", אישיות לא אחראית ורגרסיבית כשהקנייה והבזבוז מהווים עבורם נחמה (Self-Object Needs). לעתים מדובר באישיות גרנדיוזיות עם חשיבה בעלת מאפיינים פנטזיוניים וקושי בשיפוט של המציאות. רצון להיות "big shot " אשר לעיתים מגובה בתהליך למידה על-פי מודלים לחיקוי בסביבתם.

 

הרבה בזבזנים מבזבזים כשהם משועממים ובקניון יש פיתויים רבים. קיימת תיאוריה, שבעל-החוב פוחד, באופן לא מודע, מהשלכות של שפע ושגשוג ומשתמש בחוב כדי לרושש את עצמו. לעיתים, הדרך הבטוחה לקרב משהו היא לנסות להרחיק אותו. פחד מחסר/מצוקה מזמין מפגש איתו. האיווי קשור תמיד לחסר ומעיד על געגוע (Lacan). יש הסוברים, שבעלי-חוב מביאים על עצמם מצוקה כדי להיווכח שמישהו יהיה שם ויציל אותם.

 

 מה מבחין בין בזבזן כפייתי לבעל-חוב כפייתי?

הבזבזן הכפייתי מייצר הנאה בעוד בעל החוב מייצר סבל. הבזבזנים קונים כדי  לחוש טוב יותר, הם "משתמשים" בהנאה כדי למסך את כאב חייהם – התענגות על הנאה (דחף מול איווי). בעלי החוב, לעומת זאת, מוציאים את כספם כי הם מרגישים שאין להם זכאות להצליח, להתעשר או לאהוב – התענגות על סבל. לבעל-חוב יש לעיתים משאלה להיתפס כדי שימצא שלווה מהסבל ו/או לקבל עזרה.

 

האם בזבזנות כפייתית היא התמכרות או מחלה?

תלוי כמובן את מי שואלים. בקבוצות לעזרה עצמית כמו "בעלי חוב אנונימיים" (Debtors Anonymous) אשר התאגדה ב-1968, יגידו שמדובר במחלה כמו אלכוהוליזם, ושהיא עונה על כל מאפייני המחלה (מחמירה, יש לה מהלך פרוגרסיבי, ניתנת לניבוי ועוד). בעלי החוב הם חולים הזקוקים לעזרה. הם גם נותנים סימנים להפרעה: הזנחת חשבון הבנק, הזנחת מחויבויות, הפקרת חשבונות ותשלומים (כמו ביטוח, חשמל וכו'), השאלת דברים מבלי להחזיר, חוסר תכנון פיננסי, קנייה כפייתית ואימפולסיבית (דברים שאין בהם צורך), שימוש בכרטיס אשראי אחד כדי לכסות על האחר, נטייה לחיות על הקצה, פיזור צ'קים, הזנחה של צרכים רק כדי לשלם חובות, פנטזיות של הצלה, נטייה למינימייזינג, הכחשה והתעלמות וחזרה לדפוס התנהגות ללא למידה והפנמה.

?

קטע מתוך הספרות של בעלי חוב אנונימיים:

 The use of unsecured credit destroyed our self-esteem, hurt our families, and created an assortment of other problems. We were scared. We had sleepless nights. We dreaded opening the mailbox for fear of what we would find. We may even have developed physical symptoms from worry. We saw that our own attempts to scheme and manipulate our debts never worked. We have lost our ability to control our debt.

?שיטות טיפול

?להלן 3 שיטות טיפול המקובלות במצבי התמכרות לקניות:

?EFT (Emotional freedom Techniques) -  טכניקות לטיפול בבעיות חיים מהותיות. עוזרות לאנשים לשחרר עצמם מרגשות שליליים וכמיהה באמצעות טיפול במרידיאנים אשר משחררים לחץ, מרגיעים ועוזרים בעמידות מול כמיהה.

?Mall Therapy – טיפול במסגרת הקניון. הבזבזן הולך לאזור שבו קיים הפיתוי עם חבר (עוזר/ספונסר). במהלך ההליכה בקניון, הבזבזן עונה על סט של שאלות לגבי מדד הריגוש, הרגשות וההשפעות. הוא מדרג את עוצמת הדחף לקנות דברים ואז משתמשים בטכניקות הרגעה (כגון EFT) להתמודדות עם דחפים אלה.

?12 step program - תוכנית 12 הצעדים. כיום קיימות תוכניות וקבוצות ספציפיות הן לבזבזנים והן לבעלי חוב אנונימיים הנשענות על העקרונות של שיטת 12 הצעדים.

עמותת הדרך, אתר מקורות, עילבון, ת.ד. 537
טל: +972 054 227 3439, פקס: +972(4)9821060, דוא"ל: klita.haderech@013net.net